Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Czcionka
Treść
triangle
triangle

AKADEMIA DZIEDZICTWA LOKALNEGO

triangle

Akademia Dziedzictwa Lokalnego to wyjątkowy cykl edukacyjny dla liderek i liderów społecznych. W ramach projektu odbyły się dwie edycje Akademii, w ramach których lokalni liderzy uczestniczyli w  cyklu szkoleń, a następnie przy naszym wsparciu finansowym i merytorycznym zrealizowali swoje projekty społeczne na rzecz dziedzictwa lokalnego.

triangle

Dzięki zaangażowaniu i wielkiej kreatywności uczestników powstały 4 projekty na rzecz społeczności. 

  1. Szlakiem Żywych obrazów 

Uczestniczki I edycji Akademii opracowały autorski program warsztatów, których celem jest poznanie otaczającej przyrody i twórcze spędzanie czasu. Warsztaty odbyły się w 6 miejscowościach: Bydlin, Chudów, Cianowice, Porąbka, Jeżówka, Rusocice. Uczestnicy warsztatów wpierw wybierali się na spacer po najbliższej okolicy, podczas którego zbierali jadalne kwiaty i zioła. Następnie, wykorzystując zebrane jadalne rośliny oraz dary natury z ogrodów tworzyli niesamowite obrazy. Warsztaty kończyło wspólne biesiadowanie i konsumpcja obrazów.   

  1. Piernikowe Szaleństwo 

Uczestniczki I edycji Akademii przygotowały cykl warsztatów świątecznych. Warsztaty odbyły się w 7 miejscowościach: Bydlin, Chudów, Bystra - Sidzina, Cianowice, Porąbka, Jeżówka, Rusocice. Zajęcia oparte były o wspólne wypieki oraz naukę dekorowania. Powstały misternie przyozdobione pierniczki o rożnych kształtach,  piernikowe domki i jadalne ozdoby na choinkę. 

  1. Przejście ku Przyszłości 

Uczestnicy II edycji Akademii przygotowali grę dla uczniów kończących klasę 8 SP. Gra odbyła się nocą, przy świetle księżyca i pochodni. Jednym z zadań uczniów było napisanie do siebie listu, który sami, jeśli zechcą, otworzą za 10 lat na spotkaniu klasowym. Ostatnim zadaniem było, z zawiązanymi oczami, przejść przez symboliczną Bramę ku Przyszłości.  Przy pochodniach każdy uczeń był pasowany na absolwenta. Spotkanie zakończono wspólnym ogniskiem. 

  1. Grzybobranie – gra trenowa 

Uczestnicy II edycji Akademii zaplanowali rodzinną grę terenową. Na terenie Kęt zostało ukrytych 20 punktów, m.in. przy historycznych budynkach, pomnikach przyrody lub skłaniając drużyny do odwiedzin lokalne instytucje. Gra wymagała współpracy całej drużyny i ukazywała nowe oblicze miejscowości. Grę ukończyło kilkanaście drużyn. Zabawa była tak wciągająca, że choć rozpoczęła się wcześnie rano to potrwała do późnych godzin wieczornych. 

Akademia Dziedzictwa Lokalnego jest realizowana przez Fundację Laboratorium Inspiracji Społecznych we współpracy ze stowarzyszeniem Honestus, finansowana ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030.

triangle

PARTNERZY

honestus.png
airport.png
korona.png
leroy.png
ck.png
gokis.jpg
cou.png
jig-2.jpg
logo-malopolska-h-rgb-1.png
logo-wojew-urzad-pracy.png
logotyp-stowarzyszenia.jpg
logo-mrips-png.png